PRÍZNAKY A PRIEBEH OCHORENIA

FUNKCIA PEČENE

Vírus HCV napáda pečeňové bunky, ktoré poškodzuje. Tie si potom prestávajú plniť svoju funkciu a postupne môže dôjsť k cirhóze pečene, vedúcej až k zlyhaniu pečene. Ako pečeň funguje a prečo je tak nenahraditeľnou súčasťou nášho tela? Práve odpoveď na tieto otázky vám pomôže lepšie pochopiť, ako žltačka typu C ovplyvňuje zdravotný stav infikovaných osôb.

Pečeň je uložená v pravej časti brušnej dutiny pod pravou časťou bránicovej klenby. Funguje ako filter a stará sa o to, aby sme boli zdraví. Čo všetko pečeň zabezpečuje?

 • Spracováva lieky, alkohol, drogy a iné škodlivé chemické látky, ktoré sa nám môžu dostať do tela.
 • Zhromažďuje živiny, napríklad vitamíny, cukry, tuky, a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu.
 • Telo samo produkuje niektoré chemické látky, ktoré sú toxické. Pečeň tieto látky spracováva a následne sa podieľa na ich vylučovaní z tela.
 • V pečeni sa vytvárajú ďalšie dôležité látky, ktoré pomáhajú telu, aby fungovalo tak ako má (napr. látky podporujúce proces hojenia po úraze).

Ak je pečeň napadnutá vírusom žltačky typu C, nemôže tieto funkcie riadne vykonávať a organizmus tým môže byť ohrozený.

PRÍZNAKY CHOROBY

Ochorenie žltačkou typu C môže dlhý čas prebiehať bez príznakov. Ak choroba nie je liečená, môže viesť k rozvoju cirhózy, prípadne až k rakovine pečene. Na infekciu sa zvyčajne príde náhodou alebo až vo chvíli, keď už je pečeň vážne poškodená a prestáva si plniť svoju funkciu. Chorí často netušia, že sú nakazení vírusom žltačky typu C. Príznaky infekcie sa totiž dajú ľahko zameniť s inými chorobami. Diagnózu preto musí stanoviť jedine lekár s použitím špeciálnych krvných testov. U niekoho sa príznaky ochorenia prejavia už 2 týždne po infekcii, u niekoho až po niekoľkých mesiacoch či rokoch. Často sa však neprejavia vôbec a choroba prebieha dlhý čas bez príznakov. U niektorých pacientov sa príznaky infekcie prejavili dokonca až po 30 rokoch.

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia žltačkou typu C patrí:

 • zvýšená únava;
 • nevoľnosť alebo zvracanie;
 • strata chuti do jedla;
 • tmavý moč;
 • bolesť kĺbov alebo svalov;
 • bolesť brucha;
 • šedé sfarbenie stolice;
 • žltačka – zožltnutie kože a očných bielkov.

PRIEBEH OCHORENIA

Ako sa vírus žltačky typu C v tele chová a ako ochorenie prebieha?

Po prvom infikovaní HCV prebieha tzv. akútna fáza, keď u 15 – 25 % prípadov dôjde k spontánnemu uzdraveniu. Telo nakazenej osoby sa v tomto prípade do šiestich mesiacov zbaví vírusu samo, bez liečby.5

U pacienta, ktorého telo sa vírusu samo nezbavilo, dochádza postupne k tzv. fibróze pečene, teda jej zjazveniu. Pokračujúci proces jazvenia môže viesť k zhoršeniu funkcie pečene.

Ak infekcia trvá dlhšie ako šesť mesiacov, hovoríme už o chronickom ochorení. Chronická žltačka typu C sa prejaví u 75 – 85 % nakazených. Priebeh ochorenia môže byť ľahký, mierne závažný aj vážny. Ak choroba nie je včas a vhodne liečená, môže dôjsť aj k nezvratnému poškodeniu pečene, tzv. cirhóze, zjazveniu niekedy až celej pečene. Cirhóza sa u 10 – 20 % pacientov môže prejaviť aj 20 – 30 rokov po nakazení. Cirhóza je tiež celosvetovo najčastejšou príčinou transplantácie pečene.

Približne 1 – 5 % pacientov s cirhózou každoročne postihne rakovina pečene, tzv. hepatocelulárny karcinóm (HCC).6