Žltačka typu C

Vírusová hepatitída alebo infekčná žltačka je nákazlivé ochorenie spôsobené vírusmi, ktoré napádajú pečeň. Existuje niekoľko druhov žltačky, ktoré sa líšia spôsobom prenosu vírusu, priebehom, závažnosťou aj možnými následkami ochorenia. Najrozšírenejšia je žltačka typu A, B a C, ale existujú aj ďalšie typy – D a E.

Vírus, ktorý spôsobuje žltačku typu C, tzv. HCV, bol objavený len pred 25 rokmi.1 Vedci rozlišujú sedem typov HCV, tzv. genotypov, ktoré sa rozdielne vyskytujú v rôznych častiach sveta.2 Na Slovensku sa najčastejšie stretávame s genotypom 1 a 3. Žltačkou typu C u nás trpí asi 33 000 ľudí,3 veľká časť z nich však ani nevie, že chorobu má.

Žltačka typu C sa prenáša nakazenou krvou. Vírus HCV napáda pečeňové bunky, v ktorých dochádza k jeho množeniu a následne opätovnému uvoľneniu do krvi. Pečeňové bunky potom prestávajú plniť svoju funkciu a postupne môže dôjsť k cirhóze pečene, vedúcej až k jej zlyhaniu. Pri postupujúcej infekcii sa mobilizuje obranný mechanizmus imunitného systému. Ten dokáže u niektorých ľudí vírus zvládnuť, u väčšiny pacientov však nezabráni rozvoju chronickej infekcie.

Žltačke typu A a B možno predchádzať očkovaním. Proti žltačke typu C žiadne očkovanie neexistuje! Jedinou prevenciou je obozretnosť a vyhýbanie sa rizikovým faktorom.